miercuri, 14 iulie 2010

Celei care azi ne spune adio...




14 iulie 2010: Aflu o veste ce imi va schimba dispozitia pentru o buna perioada de timp. Se termina traseul prin viata al celei ce mi-a marcat intreaga copilarie. Pe 14 iulie a inceput si tot aici s-a decis sa isi incheie parcursul. Nu pot sa spun decat ca vestea m-a lovit ca un trasnet. Este cea care trezea in mine un entuziasm extraordinar de fiecare data cand, copil fiind, prindeam vreun concert. Eram mandra si ma simteam chiar speciala ca ma numaram printre zecile de prichindei care topaie in jurul ei. Chiar daca eram doar un pixel intr-o poza, eram diferita pentru ca fusesem langa ea. Este cea pe care am ascultat-o atat pe vinyl'uri, casete audio cat si pe cd'uri. Nu stiam inca sa vorbesc bine, dar fredonam "Fata draga". Este cea care putea sa zambeasca mereu dand dovada de un imens respect pentru public. Vedem tot mai des cum se ridica diverse pseudo-vedete cu aere de legende. Mai este oare careva capabil sa trezeasca in oameni respectul sau admiratia pe care multi dintre noi le au pentru Fata cu parul de foc? Ma indoiesc. Ma bucur ca m-am nascut intr-o perioada in care am reusit sa prind cate ceva din ceea ce inseamna valori adevarate, din ceea ce ar trebui respectat. Ma bucur ca am crescut pe melodiile ei.

Vestea mortii ei a venit ca un soc pentru mine, inca nu pot sau nu vreau sa accept ceea ce se intampla. Un sentiment similar am avut si in clipa in care am auzit vestea mortii Laurei Stoica. Daca acolo putem da vina pe destin, aici..??! Am tendinta in orice sa caut vinovati. Dar, in aceasta situatie, mai are vreun sens? Se schimba ceva? NU! Atunci, de ce aceasta avalansa mediatica? Speculatii de la cele mai absurde la cele mai penibile pe toate posturile de televiziune.. De ce mereu dupa moarte o persoana publica are parte de aceasta mediatizare idioata, din punctul meu de vedere? Oare nu era nevoie de mediatizare inainte? Se spune ca un artist traieste pentru public. Dar ce se intampla in momentul in care nu mai are acces la public? Ce se intampla in momentul in care este dat la o parte de personaje episodice care nu ne arata decat cat de departe a ajuns tehnologia in domeniul muzicii si al chirurgiei estetice? Nu incerc sa ii gasesc motive pentru fapta necugetata si nici nu vreau asta. Pentru mine va ramane mereu femeia puternica demna de admiratie. A fost suicid sau nu, care sunt vinovatii si care sunt cauzele..sunt chestii ce vor fi puternic mediatizare, dar stiu ca nimic din toate aceste nu o vor aduce inapoi.

Spunea intr-un interviu ca nu isi gaseste locul intr-o astfel de abordare pe care o au mijloacele media. Am observat ca in ultima vreme tot ce e spectaculos prinde. Nu conteaza cat de adevarat e. Nu conteaza cat de moral e. Nu mai conteaza nimic. Lupta pentru bani si putere inseamna totul. Se pare ca ea nu si-a mai gasit locul intr-o societate cu care toti ne luptam zi de zi. Mi-e greu sa inteleg cum in momentul in care parea implinita se intampla asa ceva. Poate ca de aici a plecat totul: trebuia mereu sa para vesela si intangibila. Trebuie sa fie foarte greu sa arati cu totul altceva decat simti. Nu am niciun drept sa critic ceea ce s-a intamplat si oricum asta nu modifica cu nimic imaginea ei in fata mea si sunt convinsa ca adevaratii fani vor sti sa-si aminteasca lucrurile frumoase pe care ea ni le-a daruit.

Nu pot sa descriu toate starile pe care melodiile ei mi le generau cum nu pot sa exprim nici cat de rau imi pare pentru ceea ce s-a intamplat. "Ei si ce?" este o expresie pe care o folosesc destul de des, dar in acelasi timp este si melodia care imi dadea un plus de vigoare. Sunt multe cele ce pot fi spuse despre ea si ma tem ca oricat de mult as scrie nu pot evidentia ceea ce a insemnat pentru mine si pentru multi altii. Amintirile pe care le am cu ea, felul in care tresaream cand auzeam orice melodie a ei sunt lucruri care vor ramane cu mine, lucruri pe care probabil multi nu le inteleg, lucruri care pentru mine au o mare insemnatate. Faptul ca ea trezeste asemenea sentimente in oameni e un lucru mare si greu de realizat.

Imi vine in minte un concert relativ recent de la Sala Palatului. Dupa o zi de facultate, in drum spre metrou imi atrage atentie un afis lipsit de culori si de imagini(logic!). Pe afis, o lista cu nume mari ale generatiei de aur a Romaniei. Madalina nu era pe afis, insa era un personaj important al muzicii si teatrului romanesc pe care il admir mult. Fiind vorba de o persoana destul de inaintata in varsta, am vrut ca am ocazia sa o urmaresc cand inca mai e posibil. Spectacolul a inceput in mod surprinzator, cu Madalina Manole, care desi nu era trecuta pe afis, era una dintre cei mai importanti invitati. Lipsa de pe afis a fost imediat explicata prin faptul ca este proaspata mamica si din acest motiv nu se putea spune ca prezenta ei acolo este sigura. Se pare ca in sfarsit va putea spune ca este implinita din punct de vedere al maternitatii:). M-am bucurat pentru ea, dar mai mare mi-a fost bucuria creata de revederea ei, mai ales ca nu era ceva la care la asteptam. Ideea e ca acum imi e greu sa mi-o imaginez fara suflare pe cea pe care am aplaudat-o acum cateva luni. Ma dusesem acolo sa vad pe cineva de teama ca nu voi mai avea posibilitatea in viitor, dau acolo de Madalina si astfel se consuma ultimul meu contact cu ea,fara sa realizez acest lucru. Ultima oara cand am vazut-o pe scena mi-a intarit admiratia datorita reprezentatiei ei monumentale. Era aceeasi Madalina care ma facea sa tresar in copilarie.

A inceput timid cu o chitara, compunandu-si linie melodica pe versuri ale poetilor romani si ii placea sa afirme: "Cant muzica pe care o simt", a ajuns sa aiba cel mai puternic fan-club din Romania, ca mai apoi sa fie denumita "Fata draga a muzicii romanesti".

Multe se pot spune, dar tot nu pot afirma cu certitudine ca o descriu perfect.

Nu vreau sa accept ce s-a intamplat. Ma enerveaza faptul ca sunt neputincioasa in asemenea momente. Ma enerveaza cand vad ca tot mai multe persoane care imi sunt dragi dispar. Ma enerveaza cand vad ca oameni mari ajung in paragina in timp ce altii, care cu greu se pot numi oameni, se ridica. Ma enerveaza acum cand ii urmaresc multe interviuri, ca tot ce se vrea sa se scoata in evidenta sunt aspecte ce tin de viata intima si deloc de viata de artist. Artisul creeaza pentru noi, iar noi incercam sa aflam detalii intime. Nu pot sa suport asemenea lucruri. Media face victime, ataca cu mult venin dupa care are grija sa construiasca aceste deja arhicunsocute "in-memoriam'uri". Nu pot sa spun decat ca imi este sila.

Imi pare nespus de rau pentru ceea ce s-a intamplat, ma enerveaza ca este o situatie iremediabila si nu ii caut justificari, dar sunt convinsa ca motivul care a condus-o spre asa ceva a fost unul intemeiat. Ea il cunoaste. Imi este de ajuns. Oricum nu conteaza si chiar daca ar fi fost cunoscut nu ar fi facut decat sa creeze alte subiecte de discutie. Cu siguranta va mai curge multa cerneala pe aceasta tema, dar nimic nu va schimba situatia.

A vrut sa fie perfecta pe toate planurile. Am admirat mereu independenta la o femeie. Admir lucrul asta si la Madalina, admir faptul ca a fost o femeie puternica si admir munca ei. Ceea ce ea a creat nu o sa dispara si ii multumesc pentru ce a facut.

Inca o data imi exprim profundul regret pentru moartea Madalinei, o sa incerc sa accept ceea ce s-a intamplat. Cu riscul de a ma repeta, sunt prea putine cuvintele pentru a-mi exprima regretul. Pentru mine vei ramane mereu Fata cu parul de foc, femeia ce mi-a marcat copilaria, cea care a avut un imens respect pentru public, lasandu-se uneori pe planul secundar si cea care mi-a daruit o sumedenie de melodii dragi.
Probabil ea mi-ar spune acum : Fata draga, nu fi trista fiindca e pacat! O sa incerc sa tin seama de acest lucru.

Ziua aceasta a inceput cu fiori pentru mine si tot asa se si incheie poate cea mai gri zi din acest an pentru mine. Sunt convinsa ca perioada ce va urma va fi destul de "miscatoare", daca pot folosi acest termen.

Desi am o profunda admiratie, nu ii pot spune adio!

Felicitari pentru tot ce ai fost, Madalina! Imi vei lipsi!

marți, 29 iunie 2010

Today was legendary:D, how about tomorrow?

"Pam Pam!" Cam asa a fost toata ziua.

Astazi am avut o zi plina cum nu am mai avut de foarte mult timp si am avut feelingul ala ca am facut ceva :D . Sa vedem..totul a inceput foarte devreme cam pe la 5:30 odata cu trezirea. Si am pornit, plina de entuziasm catre Zarnesti. Eram entuziasmata de locatie, de modul in care a pornit totul si multumita ca in sfarsit fac ceva de genul : am o idee si o pun imediat in practica (am mai avut tentative dar niciodata nu a fost ceva care sa merite). Cu o atitudine de happy happy joy joy, lucrurile nu aveau cum sa esueze. Totul a fost frumos, parca totusi nu se intampla asta. Prea multe nu pot spune acum, prefer sa ma bucur in continuarea de starea de Pam Pam!

vineri, 25 iunie 2010

Ramas bun, sesiune!

Pfoooa..uite ca a trecut o gramada de timp de cand nu am mai trecut pe aici. Timp in care s-au intamplat o sumedenie de lucruri, dar avand in vedere ca nu le-am postat la vremea lor, acum nu prea are sens sa le trec in revista. Scriu acum, dupa o sesiune mai mult decat stresanta, dupa primul an de facultate absolut spectaculos si dupa o multime de intamplari care mai de care mai surprinzatoare.

Sa vedem . Am terminaaaaaaaaaaat sesiuneeeeeeeeea!!!! Ceea ce este o usurare enorma! Dupa 7 examene, unul mai antrenant decat celalalt, dupa nopti nedormite, dupa teancuri de cursuri, un desktop plin de diferite documente pe care nu am avut grija sa le procur din timp, dupa stresul asteptarii in fata unui amfiteatru a rezultatelor, dupa toate comentariile aduse de rezultate, dupa tot ce inseamna SESIUNE, pot spune ca am terminat!! Odata cu sesiunea am terminat si primul an de facultate, un an plin de intamplari ce ar fi meritat povestite. Pe scurt, le spun la revedere unor personaje ce mi-au marcat primul an de facultate, cu care nu stiu daca ma voi mai intalni sau nu, dar prefer sa nu ma mai gandesc acum la asta. Pe primul semestru , cel care este vinovat pentru stresul din acea perioada , a fost inconfundabilul Adam . Acest Adam care mereu avea sa ne arate ceva si care inca folosea disketele ( am aflat ca acum a trecut la next level achizitionand un memory stick :> ), care mereu avea de comentat privitor la complexitatea programului, care era vesnic nemultumit si ale carui ultrafolosite cuvinte, "Domn'le" si "O(n)" nu imi vor parasi prea curand mintea, a facut posibila o frumoasa intamplare la sfarsitul acestui an universitar ( cine stie, cunoaste;) ), so, oricat de ciudat ar suna : Thank you, Adam! . Cel de-al doilea magnific, responsabilul pentru stresul de pe al doilea semestru este cel despre care s-au scris bloguri speciale:)) , dar pe care el l-as caracteriza ca fiind cel care ne aminteste ca "o facem de oaie", sau ca programul nostru este unul de care depinde viata unui om /:) .

Cu bune si rele, s-a terminat! Pana in octombrie cand o vom lua de la capat, meritam o vacanta pe cinste! Evident ca sesiunea, s-a terminat conform planului, cu o betie binemeritata. Ea si-a avut originea undeva imediat dupa examenul extraprelungit de grafuri, continuand pana la rasaritul soarelui :) . Si uite asa totul a inceput conform planului cu cateva beri, ca mai apoi sa continuie cu o mini-excursie prin regie( drumul pana acolo este oarecum o necunoscuta), terminandu-se cu un popas in leu ( lupta cu o mata, o armata de tantari si o gramada de ganduri si promisiuni ), senzatia de dupa o betie de vara dominand .

Toate bune si frumoase, e bine acasa, planuri sunt destule insa vremea lasa de dorit :(. Ce bine ar fi fost daca nu as fi fost nevoita sa folosesc cursurile si pe post de evantai ! Munte, mare, intalniri cu prietenii, pierdere de timp... cam asa suna planurile mele de vacanta. Cel putin acum pot viziona toate filmele/serialele la care ma uitam pe furis, ascunzandu-ma parca de constiinta mea:)). Btw, mi-a fost recomandat serialul How I met your mother, de care auzisem doar ca nu ma convinsese nimic sa ii acord atentie. Am inceput sa ma uit la el si acum nu ma mai pot opri! E genial serialul, intrigant uneori cand observi cat de mult te cunoaste la unele faze si chiar il recomand si eu la randul meu .

De acum in colo, timp pentru mine,snooker, vacantaaaaaa si sa speram soare!!

marți, 26 mai 2009

wake up!

Mda...si iata ca revin dupa o indlungata pauza in care am fost mult prea ocupata sa pierd timpul...Ce pot sa zic ca m'a mai frapat?Fratilor...suntem o natie de dependenti!De la cel mai mic si pana la cel mai mare toti avem slabiciuni si vicii care vrem sau nu sa recunoastem ne conduc viata.E trist,aiurea sau cum vreti sa ii spuneti.Din ce in ce mai des intalnesti copii cu tigarea si berea in mana...cuvintele obscene nu intarzie sa apara...Ma uit cu tristete si observ ca jocurile noastre de odinioara[wow deja copilaria s'a transformat in odionioara:O] sunt inexistente in game'urile piticilor din ziua de azi.Casino'urile sunt din ce in ce mai multe si care mai de care mai aglomerate.Oare acesta este drumul catre un viitor gri?un drum ce nu'l putem evita?!:-?...oare chiar am uitat sa apreciem valorile cu adevarat importante?:(

Cu ceva timp in urma am simtit nevoia sa ies din monotonia vietii mele de zi cu zi si am fost la o 'banala' plimbare cu bicicleta.Era ceva ce nu mai facusem de mult timp...ceva ce facea diferenta in programul meu zilnic.era altceva:D.Si am pornit...ceea ce am trait in 4 ore pot spune ca valoreaza mai mult decat orice altceva ce facusem in ultimele 4 luni!Cum vedeam pur si simplu animalele cautandu'si locul intr'un mediu puternic antropizat...si eram efectiv mirata ca ele inca mai traiesc in aceste locuri:).eram fascinata de tot ce pierd nestiind sa apreciez micile delicii ale vietii:(.cu toate ca m'am ales si cu o durere de vreo saptamana de gat si asta pentru ca am cantat cat am putut de tare don't stop me now sau nothing else matters :d.

So, intorceti'va la ceea ce este cu adevarat important si pretuiti fiecare clipa:) fericirea sta in lucrurile marunte aflate in imediata apropiere a noastra...tot ce trebuie sa facem este sa le acordam atentia cuvenita.

Enjoy your life!

miercuri, 18 martie 2009

When is easier to run...

La naiba!Ciudat cum de obicei cand ai o zi proasta toate se straduiesc sa'ti demonstreze ca este chiar asa.Una dintre zilele alea in care capul afundat in perna nu e nici pe departe de ajuns ca sa'ti potolesti furia sau nervii.Toate par sa'ti mearga atat de prost incat ai impresia ca toate intamplarile din jurul tau s'au aliat impotriva ta si asediile sunt din ce in mai dese:(.Si iata ca tot acum iti dai seama ca totul tine de moment.Candva puteai afirma 'melodia asta chiar te binedispune!' dar iata ca o asculti si trece aiurea pe langa tine.:-? Mda...probabil ca oricand esti dispus sa vezi frumosul in urat atunci cand totul este OK, dar cand lucrurile nu mai stau asa..parca respectivele melodii devin chiar stresante.Concluzionand nu stiu daca este ceva ce te poate scoate dintr'o anumita stare.God!si cat urasc momentele astea...pentru ca stiu ca odata ce am intrat in starea asta mai putin euforica...va dura ceva pana voi trece de cealalta parte.Too fucking ridiculous! pot spune cand ma gandesc la cauza acestei proaste-dispozitii.Cauza?Shit'uri cotidiene.Da,si este unul din acele motive cand orice,oricat de nesemnificativ ar fi,odata produs poate declansa un uragan in cazul unei firi deja iritate.Unul din momentele in care un 'noi sa fim sanatosi' nu te ajuta sa treci cu aceeasi usurinta peste orice.Unul din acele momente in care nedreptatea ti se pare mai pregnanta decat de obicei,cand gri'ul este clar negru sau cand orice adiere pare a fi o adevarata tornada.

Sper sa fie mai rare momentele astea!:)

marți, 17 martie 2009

Given up or just passing over?

Si iata'ma revenind destul de des pe blog:). Dupa cum era de asteptat voi relata si evenimente...opinii ale celor din jurul meu care intr'un fel sau altul m'au "atins". In continuare voi prezenta ganduri :-? ale unui prieten dupa proces indelungat de amestec de sentimente si ratiune. Hope you reflect !;)

'Daca as fi constiinta ta ti'as dicta ce sa faci insa oricum nu as schimba nimic.Cu timpul am descoperit cat de imprevizibil esti.Pot spune ca mi'ai dat o lectie de supravietuire.Una pe care trebuia sa o invat,e drept,dar preferam sa vina de la altcineva,nu de la tine.M'ai invatat ca in viata trebuie sa te gandesti mai intai la tine si apoi la ceilalti,insa daca ma pun pe mine pe primul loc, nu devin egocentrist?M'ai invatat ca trebuie sa lupt sa imi fac viata cat mai usoara indiferent daca ii ranesc pe cei din jur,insa asta nu ar insemna sa imi pierd prietenii?M'ai invatat ca nu trebuie sa imi irosesc timpul cu lucruri marunte cum ar fi o plimbare in parc sau un sarut in ploaie,insa nu astea sunt placerile vietii?M'ai invatat cum sa imi aleg prietenii.Sa aiba bani,statut social eventual putere,insa asta nu inseamna profit? Reevaluand ce m'ai invatat,as zice ca am devenit un om mai bun.Am invatat sa imi pretuiesc prietenii pentru ca fara ei viata ar fi un non'sens.Am invatat ca trebuie s ajut o persoana care chiar este in impas.Am invatat ca in viata nu primesti totul pe tava si ca trebuie sa lupti.Si atunci cand cazi, cei pe care i'ai ajutat mai devreme iti vor intinde la randul lor mana.Am invatat sa apreciez o floare, sa ma bucur de primii fulgi de nea,s fac un om de zapada...cu prietenii.M'ai invatat sa dau totul fara sa astept ceva in schimb.Am invatat ca trufia si "figurile" nu duc nicaieri,un om modest si cu capul pe umeri, care stie ce vrea...asta vreau sa fiu.Am invatat sa iert greseala si pe cel care a gresete.In fond toti suntem oameni si toti facem fapte impulsive,pe care mai apoi le regretam. Dar mai presus de toate m'ai invatat sa iubesc.M'ai invatat ce inseamna un sarut pasional,o soapta spusa la ureche.M'ai invatat ce placut este sa ne impacam dupa ce ne'am certat...M'ai invatat ce inseamna sa iti fie cu adevarat dor de cineva si tot tu mi'ai aratat cum sa te tin aproape,cum sa te pretuiesc.Poate ca nu am reusit intotdeauna si poate ca ti'am gresit insa tot ce am facut a fost pentru ca am tinut la tine.Lucruri marunte dar sincere,venite din inima. Acestea fiind zise,tu ai invatat ceva de la mine?'

Acum o sa incerc sa fiu cat se poate de obiectiva:).
Lectie de supravietuire?Consider ca toate lucrurile prin care suntem nevoiti sa trecem zi de zi, fie ele bune sau rele, nesemnificative sau de o mare importanta, ele au ca principal scop pregatirea pentru viitor.Si asta pentru ca Cineva acolo sus vrea sa fii capabil sa infrunti viata asa cum este si sa nu te trezesti total descoperit in fata piedicilor si de ce nu si a momentelor de succes.De ce si a momentelor de succes?Simplu: nu oricine este apt sa faca fata unei imbogatiri bruste sau unei faime ivita din senin.Suna ciudat,dar asa este.Acum depinde ce se intelege prin 'a face fata'.Prin acestea am vrut sa spun ca nu oricine , in fata unui mare succes, isi va aminti cine este cu adevarat...de unde a plecat si cine sunt persoanele cu adevarat importante si care sunt 'parazitii' adusi de succes.Cat despre cel/cea care iti da aceasta lectie...nu stiu cat este de important atata timp cat tu stii ceea ce merita atasat caracterului tau.
Sa fii egoist?pfoaaaaaa...asta este una dintre trasaturile omniprezente in omenire.Oricat ai incerca sa negi...e imposibil sa nu ai un dram de egoism in tine.Ce'i drept..la unii se manifesta mai mult decat la ceilalti.In cazul de fata[si aici renunt total la obiectivitate] egoismul predominant de o parte duce la anihilarea celuilalt sau daca nu a egoismului,cel putin a respectului de sine.
Viata usoara nu va fi niciodata,poate doar placuta sau mai putin placuta[ca sa folosesc un eufemism],dar ceea ce este cel mai important este sa fii inconjurat de persoane speciale care pot infrumuseta situatia:).
'Lucrurile marunte dau savoare vietii' nu degeaba este cliseu...chiar asa este:): un gest stangaci neasteptat face mai mult decat mii de fapte premeditate care fac sa dispara magia generata de surprize si o privire aruncata intr'un colt de Rai regasit pe Pamant valoreaza mai mult decat orice ce banii pot cumpara.
Prietenii...poate cea mai complicata 'inventie' a lui Dumnezeu.Sunt aceia fara de care nu te poti distra cu adevarat,sunt aceia care te cunosc si stiu sa continue ceea ce tu ai lasat neterminat si mai ales fata de care nu ti'e teama sa pici in penibil:)).Pe de alta parte, acei 'prieteni' cu ghilimelele de rigoare care exact cand ar trebui,ca un fapt natural de altfel,sa fie langa tine si sa te ajute...exact atunci tin sa'ti demonstreze contrariul.Faza cu alesul prietenilor...nu stiu cati dintre noi facem treaba asta.Pur si simplu ne gasim unii pe altii si putini avem un tipar dupa care facem asta.Consider ca prietenii adevarati sunt o conditie esentiala a fericirii.
Am profitat de ocazie sa scriu despre diverse 'probleme',mai putin despre iubire...subiect ce se afla pe lista de asteptare. :)

luni, 16 martie 2009

If I gave you the truth would it keep you alive?/:)

M'am cam aruncat in tema asta:-?...nici macar nu pot gasi un motiv solid pentru care am facut'o.Poate pentru ca imi plac provocarile:).Deci,sa vedem ce iese:).

Adevarul?ceva mult prea dificil pentru fiecare dintre noi probabil.Unii il ocolesc necontenit,iar altii il cauta la nesfarsit.Cine are de castigat?As zice ca va fi o remiza...dupa o destul de indelungata si obositoare partida.E greu sa vorbesti despre adevar,mai degraba vorbesti despre adevarul cuiva...adevarul meu nu este neaparat si adevarul tau.De aceea o definitie exacta nu exista.Uneori cautarea lui devine atat de profunda incat scopul final se sparge in alte mii si devine din ce in ce mai greu de atins.

Andre Gide spunea ca trebuie sa'i credem pe cei care cauta adevarul,dar nu si pe cei care spun ca l'au gasit.Si de aici reiese acest ideal de neatins.

Ramane la alegerea fiecaruia daca vrem sa neintersectam cu el,sa'l admiram,sa'l intelegem sau sa'l ignoram.Si cum de obicei admiram ceea ce nu intelegem...cu atat mai mare este fascinatia creata de el.
To end up in a funny way..:"Most truths are so naked that people feel sorry for them and cover them up, at least a little bit."(Edward R. Murrow). :)