luni, 16 martie 2009

If I gave you the truth would it keep you alive?/:)

M'am cam aruncat in tema asta:-?...nici macar nu pot gasi un motiv solid pentru care am facut'o.Poate pentru ca imi plac provocarile:).Deci,sa vedem ce iese:).

Adevarul?ceva mult prea dificil pentru fiecare dintre noi probabil.Unii il ocolesc necontenit,iar altii il cauta la nesfarsit.Cine are de castigat?As zice ca va fi o remiza...dupa o destul de indelungata si obositoare partida.E greu sa vorbesti despre adevar,mai degraba vorbesti despre adevarul cuiva...adevarul meu nu este neaparat si adevarul tau.De aceea o definitie exacta nu exista.Uneori cautarea lui devine atat de profunda incat scopul final se sparge in alte mii si devine din ce in ce mai greu de atins.

Andre Gide spunea ca trebuie sa'i credem pe cei care cauta adevarul,dar nu si pe cei care spun ca l'au gasit.Si de aici reiese acest ideal de neatins.

Ramane la alegerea fiecaruia daca vrem sa neintersectam cu el,sa'l admiram,sa'l intelegem sau sa'l ignoram.Si cum de obicei admiram ceea ce nu intelegem...cu atat mai mare este fascinatia creata de el.
To end up in a funny way..:"Most truths are so naked that people feel sorry for them and cover them up, at least a little bit."(Edward R. Murrow). :)

Un comentariu:

  1. zvonurile spun ca nu ar fi fost sinucidere, multe elemente nu se leaga, in legatura cu acel insecticid, provenienta lui, starea lui de agregare, motivul utilizarii lui in acea casa, ca sa nu mai vbim de situatia sociala in care avea un copil mic, instinctul matern al mamelor mai ales al celor care au copii mici este sa ii protejeze... asta este din geneza noastra, e scris in codul genetic...

    RăspundețiȘtergere