sâmbătă, 21 august 2010

Daca nu acum, atunci cand?!

Pfuu... Un august plin pana acum :). 09.08.2010, 02:48---> primesc cel mai original "La multi ani!" din cele 2 decenii de viata :) : mi-a cantat Vama "La multi ani!". Am facut si eu 20 ani, am schimbat prefixul, e chiar trist. De acum sunt o persoana responsabila :)). Ziua mea a decurs conform planului, nu am de ce sa ma plang, ba chiar, in mod uimitor au aparut toti invitatii (ceea ce e destul de ciudat din cauza perioadei). Conform traditiei, s-a lasat cu muuulte sarituri care mai de care mai artistice, cu oameni euforici, cu mai multa apa in jurul piscinei decat in ea. Tortul a fost si el special intrucat chiar era scris numele meu(de scena :)) ) acolo :>! Am imbatranit, dar, thanks God, nu am observat niciun rid pe fata! Dupa aproximativ 12 ore de dans, sarit si alte activitati specifice s-a terminat acea zi din an in care mi se permite orice.





Dupa aceasta zi, nu prea am avut timp sa realizez tot ce se intampla deoarece am dat fuga la mare! Dis de dimineata, inarmata cu o dorinta enorma de distractie si pierdut vremea am plecat spre Vama Veche. In afara de faptul ca s-a aflat ca la Calarasi se bea multa tequilla si am recapitulat vocalele, nu pot spune prea multe pentru ca se pare ca "What happens in Vama, stays in Vama!". Desi timpul petrecut acolo a fost destul de limitat, am reusit sa imi amintesc ce inseamna Vama. Si...cum as putea uita cadoul special pe care l-am primit?;;) Si pe calea asta trebuie sa multumesc inca o data. Spiritul de Vama ramane exceptional, la fel ca si senzatia de dupa o betie de vara...



Dupa o noapte alba in Vama, mi-am continuat excursia pe litoral, plecand spre Mamaia(stiu! cam mare discrepanta), unde am avut grija sa imi cresc numarul vanatailor printr-o vizita la Aqua Magic, unde evident ca am incercat tot ce nu incercasem dintr-un motiv sau altul alte dati. Nu e nimic nou in faptul ca sunt foarte buna prietena cu apa, deci am fost in elementul meu. Dupa-amiaza, am incercat sa imi reincarc bateriile pentru urmatoarea destinatie.





Urmatoarea zi, teoretic, trebuia sa ajungem in Costinesti, insa Vama ne-a ispitit si am facut un "mic ocol". Ziua nu se simte acelasi lucru, dar Vama ramane unica. Dupa ceva intarzieri, am ajuns si in Costinesti, care nu a facut altceva decat sa ma dezamageasca: foarte aglomerat si implicit murdar, oameni care mai de care mai surprinzatori, cluburi prea glamour pentru mine sau care creau o poluarea fonica mult prea greu de suportat si apa plina de... corpuri straine ei:|. Dupa insolatia dobandita anterior, m-am invatat minte si orele de plaja au fost exact cele recomandate:). Dupa plaja, jocuri precum beer pong ne umpleau timpul. Ah, da si singurul bar in care se asculta muzica buna, White Horse a reprezentat cea mai buna alegere pentru o seara petrecuta in Costinesti. Nu puteam sa plec din Costinesti fara sa trec si prin "Mega Discoteca Tineretului" :)). Aceea este o noapte invaluita in ceata, dar in care sunt sigura ca Voltaj a cantat 20 ani numai pentru mine :>. Banana, care ocupa un loc important pe wishlistul meu, m-a ademenit si iata-ma, costumata corespunzator, printre valurile uriase. Numai noi am reusit sa cadem de pe ea, cand inca nu pornise toata distractia:)). Era faina senzatia cand mergeam peste valuri si momentele in care eram aruncati de pe ea, dar am primit o lovitura destul de serioasa care pe moment m-a facut sa nu mai traiesc din plin clipa. Oricum, chiar si dupa intamplarea neplacuta, pot spune ca ma voi mai urca din nou fara sa clipesc pe banana:)). De retinut este si expresia "7zile", care are cu totul alta semnificatie!! Cand am plecat, aveam bronzul dorit, iar cerul era innorat (se intristase ca noi plecam :)) ). Desi am spus ca m-am saturat de plaja&soare, mi-a revenit pofta si de maine voi reincepe sa profit cand inca mai pot de soarele arzator de afara.




Chiar daca vara asta nu imi mai pregateste si alte suprize, ma pot declara multumita, avand in vedere ca am castigat un prieten pe cinste, am reusit sa bifez cateva chestii de pe wishlist si am trait experiente noi si de neuitat.




In final, nu imi vin in minte decat :

Mi-e dor de mare
Mi-e dor de vară
Mi-e dor s`adorm iar pe mal …
[Mi-e dor de`o beţie
Şi de inc`o 1000]